1 Comment “(Polski) Za lub przeciw kontrrewolucji część III”

 1. 1 michał

  Darek,

  Jak wiesz, różnimy się zasadniczo w rozumieniu spraw anielskich. W przytoczonym przez Ciebie na wstępie cytacie, Anioł wykłada chyba klasycznie konserwatywne zasady zachowania, a „dobre wychowanie” jest tu tylko literackim ozdobnikiem. Tolerować zmiany na powierzchni rzeczy tak długo, jak istota rzeczy pozostaje niezmieniona, to wykład mądrości, ponieważ na rozróżnieniu między tym co istotne (ważne, treściwe) i przypadłościowe (zewnętrzne, formalne itd.) polega mądrość. Anioł powtarza odwieczną mądrość konserwatyzmu, że conservatio est continua creatio – cały czas odnawiać rzeczy, by pozostały takie same – albo if it’s not necessary to change it is necessary not to change. Zmienia się zewnętrzny wygląd, modę, a zachowuje istotę rzeczy. Można na przykład porzucić żaboty i krynoliny, a zastąpić je gorsetami i cylindrami, byle istota rzeczy pozostała niezmieniona.

  Jest to całkowite odwrócenie zachowania bolszewików w ogóle, ale akurat zwłaszcza odwrotne było sławne postępowanie Cziczerina w Rapallo. Cziczerin był arystkoratą, spokrewniony był z Hutten-Czapskimi, zaprzyjaźniony z Marianem Zdziechowskim, ale był bolszewikiem. Zastosował więc odwrócenie porady Anioła: zachował zewnętrzną formę, by zmienić istotę rzeczy. Wdział cylinder, frak i białe rękawiczki i oczarował mężów stanu ówczesnego świata, i purpuratów Kościoła powszechnego. Okazał swe dobre wychowanie i zrozumienie dla zewnętrznych zasad, a ręce miał nie tylko dobrze wymyte, ale wręcz wymanikiurowane. Przy pomocy takiej szarady przemycił zupełnie nową treść czyli zmienioną istotę rzeczy. Może warto w tym miejscu przypomnieć, że opublikowaliśmy tu kiedyś dwugłos na ten temat, Wickhama Steeda i Zdziechowskiego: http://wydawnictwopodziemne.com/2014/03/22/paradoks-przemieniony-w-szalenstwo/

  Nie widzę, jak można to zinterpretować jako zastosowanie porady anielskiej. Anioł tu nie jest winny, ani dobre wychowanie, ludzka głupota winna. Ot co.

  Oczywiście jest tu jeszcze inna kwestia, która nie ma nic wspólnego z Rapallo, a mianowicie, że po stu latach dzierżenia władzy, komunizm nabrał cech konserwatywnych, bo rzecz jasna jest w interesie władców propagowanie kontynuacji.

  Z Aniołami!

Comment

Language

Books Published by The Underground

Order here:Jacek Szczyrba

Punkt Langrange`a

H
1946
 
J.R. Nyquist
Koń trojański
 
Dariusz Rohnka
Wielkie arrangement

Dariusz Rohnka
Fatalna Fikcja