2 Comments “(Polski) Józef Mackiewicz idzie na wojnę. Część II”

  1. 1 Przemek

    Darek,
    jako kompletny laik, ale zawsze z ciekawością przeczytam. Wróciłem nawet do cz.1 z lutego.
    Widzę jeden wspólny element „polityka idealna”.
    O ile w cz.1 bardziej Litwa w cz.2 Białoruś, ale wynika to chyba z czasu.
    Pozostaje mi wątpliwość, czy to dobre kierunki. No ale brak realizmu może czasem zaowocować niespodziewanym, choć tu chyba się nie udało.
    I jeszcze jedno, w 1943 roku tytułowanie Goebbelsa per „dr Goebbels” wydaje mi się niestosowne, starsi od nas zapewne inaczej by to określili. No chyba,że źle rozumiem czy pomyliłem cytaty które szczodrze przytaczasz.

  2. 2 Dariusz Rohnka

    Przemek,

    Doceniam Twoje czytelnicze zaangażowanie i dociekliwość, chyba Ci jednak umknęło, a może ja nie dość dobrze to opisałem, że idealizm w polityce, którego zwolennikiem był JM, nie przeszkadzał mu w jednoczesnym uprawianiu polityki realnej, opartej na rzetelnych faktach i argumentach.

    Jeśli zaś chodzi o doktorat Goebbelsa, zdaje mi się że ulegasz zabijającej historię propagandzie. Mackiewicz napisał kiedyś, powołując się na słowa znanego publicysty, że „za dużo mamy ocen moralnych, za mało ocen faktów”. Nie wdając się w zbyteczne poszukiwania, można zakładać, że niemiecki polityk, uzyskał swój tytuł naukowy na jakiejś cenionej uczelni, wykazując przy tym stosowne kompetencje, co nie bez znaczenia. O ile mi wiadomo nie ma i nigdy nie było instancji, która mogłaby taki tytuł odebrać. Miał to zrobić Józef Mackiewicz w 1943 roku? Niby dlaczego?

    Jako wybitny publicysta nie poddawał się emocjom, tym bardziej czyjejkolwiek propagandzie. Powoływał się na słowa wykształconego człowieka, dlaczego miałby pomijać jego tytuł? Tym bardziej, że polityk ten wypowiedział rzecz horrendalną, z punktu widzenia każdego człowieka kulturalnego. Dwie litery przez jego nazwiskiem wykorzystał – jak na mistrza słowa przystało – w sposób perfekcyjny.

Comment





Language

Books Published by The Underground

Order here:



Jacek Szczyrba

Punkt Langrange`a

H
1946
 
J.R. Nyquist
Koń trojański
 
Dariusz Rohnka
Wielkie arrangement

Dariusz Rohnka
Fatalna Fikcja