Najnowsze komentarze

III Ankieta Wydawnictwa Podziemnego

Dziecko w szkole uczy się fałszowanej historii od Piasta do równie sfałszowanego Września i dowie się, że obrońcą Warszawy był nie jakiś tam Starzyński, ale komunista Buczek, który wyłamał kraty „polskiego faszystowskiego” więzienia, by na czele ludu stolicy stanąć do walki z najeźdźcą. – Tak w roku 1952 Barbara Toporska opisywała ówczesny etap bolszewizacji Polski.

Przyjmijmy, na potrzeby niniejszej ankiety, że był to opis pierwszego etapu bolszewizacji, klasycznego w swoim prostolinijnym zakłamaniu. Kolejny etap nastąpił szybko, zaledwie kilka lat później, gdy – posługując się przykładem przytoczonym przez Barbarę Toporską – w kontekście obrony Warszawy wymieniano już nie tylko komunistę Buczka, ale także prezydenta Starzyńskiego (i to z największymi, bolszewickimi honorami). Przyszedł w końcu także moment, gdy komunista Buczek albo znikł z kart historii, albo też przestał być przedstawiany w najlepszym świetle – jeszcze jeden, mocno odmieniony okres.

Mamy tu zatem dynamiczne zjawisko bolszewizmu i szereg nasuwających się pytań. Ograniczmy się do najistotniejszych, opartych na tezie, że powyższe trzy etapy bolszewizacji rzeczywiście miały i mają miejsce:

1. Wedle „realistycznej” interpretacji historii najnowszej utarło się sądzić, że owe trzy etapy bolszewickiej strategii są w rzeczywistości nacechowane nieustającym oddawaniem politycznego pola przez bolszewików. Zgodnie z taką wykładnią, historię bolszewizmu można podzielić na zasadnicze okresy: klasyczny, ewoluujący, upadły. Na czym polega błąd takiego rozumowania?

2. Jak rozumieć kolejno następujące po sobie okresy? Jako etapy bolszewizacji? Jako zmiany wynikające z przyjętej strategii, czy ze zmiennej sytuacji ideowej i politycznej, czy może trzeba wziąć pod uwagę inne jeszcze, niewymienione tu czynniki?

3. Trzy etapy i co dalej? Czy trzecia faza spełnia wszystkie ideowe cele bolszewizmu, czy wręcz przeciwnie – jest od realizacji tych celów odległa? Czy należy spodziewać się powrotu do któregoś z wcześniejszych etapów, a może spektakularnego etapu czwartego lub kolejnych?

Zapraszamy do udziału w naszej Ankiecie.

II Ankieta Wydawnictwa Podziemnego

Dorobek pisarzy i publicystów mierzy się nie tyle ilością zapisanych arkuszy papieru, wielkością osiąganych nakładów, popularnością wśród współczesnych czy potomnych, poklaskiem i zaszczytami, doznawanymi za życia, ale wpływem jaki wywierali lub wywierają na życie i myślenie swoich czytelników. Wydaje się, że twórczość Józefa Mackiewicza, jak żadna inna, nadaje się do uzasadnienia powyższego stwierdzenia. Stąd pomysł, aby kolejną ankietę Wydawnictwa poświęcić zagadnieniu wpływu i znaczenia twórczości tego pisarza.

Chcielibyśmy zadać Państwu następujące pytania:

1. W jakich okolicznościach zetknął się Pan/Pani po raz pierwszy z Józefem Mackiewiczem?
Jakie były Pana/Pani refleksje związane z lekturą książek Mackiewicza?

2. Czy w ocenie Pana/Pani twórczość publicystyczna i literacka Józefa Mackiewicza miały realny wpływ na myślenie i poczynania jemu współczesnych? Jeśli tak, w jakim kontekście, w jakim okresie?

3. Czy formułowane przez Mackiewicza poglądy okazują się przydatne w zestawieniu z rzeczywistością polityczną nam współczesną, czy też wypada uznać go za pisarza historycznego, w którego przesłaniu trudno doszukać się aktualnego wydźwięku?

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału.

Ankieta Wydawnictwa Podziemnego

1. W tak zwanej obiegowej opinii egzystuje pogląd, że w 1989 roku w Polsce zainicjowany został historyczny przewrót polityczny, którego skutki miały zadecydować o nowym kształcie sytuacji globalnej. Jest wiele dowodów na to, że nie tylko w prlu, ale także innych krajach bloku komunistycznego, ta rzekomo antykomunistyczna rewolta była dziełem sowieckich służb specjalnych i służyła długofalowym celom pierestrojki. W przypadku prlu następstwa tajnego porozumienia zawartego pomiędzy komunistyczną władzą, koncesjonowaną opozycją oraz hierarchią kościelną, trwają nieprzerwanie do dziś. Jaka jest Pana ocena skutków rewolucji w Europie Wschodniej? Czy uprawniony jest pogląd, że w wyniku ówczesnych wydarzeń oraz ich następstw, wschodnia część Europy wywalczyła wolność?

2. Nie sposób w tym kontekście pominąć incydentu, który miał miejsce w sierpniu 1991 roku w Moskwie. Czy, biorąc pod uwagę ówczesne wydarzenia, kolejne rządy Jelcyna i Putina można nazwać polityczną kontynuacją sowieckiego bolszewizmu, czy należy raczej mówić o procesie demokratyzacji? W jaki sposób zmiany w Sowietach wpływają na ocenę współczesnej polityki międzynarodowej?

3. Czy wobec rewolucyjnych nastrojów panujących obecnie na kontynencie południowoamerykańskim należy mówić o zjawisku odradzania się ideologii marksistowskiej, czy jest to raczej rozwój i kontynuacja starych trendów, od dziesięcioleci obecnych na tym kontynencie? Czy mamy do czynienia z realizacją starej idei konwergencji, łączenia dwóch zantagonizowanych systemów, kapitalizmu i socjalizmu, w jeden nowy model funkcjonowania państwa i społeczeństwa, czy może ze zjawiskiem o zupełnie odmiennym charakterze?

4. Jakie będą konsekwencje rozwoju gospodarczego i wojskowego komunistycznych Chin?

5. Już wkrótce będzie miała miejsce 90 rocznica rewolucji bolszewickiej w Rosji. Niezależnie od oceny wpływu tamtych wydarzeń na losy świata w XX wieku, funkcjonują przynajmniej dwa przeciwstawne poglądy na temat idei bolszewickiej, jej teraźniejszości i przyszłości. Pierwszy z nich, zdecydowanie bardziej rozpowszechniony, stwierdza, że komunizm to przeżytek, zepchnięty do lamusa historii. Drugi stara się udowodnić, że rola komunizmu jako ideologii i jako praktyki politycznej jeszcze się nie zakończyła. Który z tych poglądów jest bardziej uprawniony?

6. Najwybitniejszy polski antykomunista, Józef Mackiewicz, pisał w 1962 roku:

Wielka jest zdolność rezygnacji i przystosowania do warunków, właściwa naturze ludzkiej. Ale żaden realizm nie powinien pozbawiać ludzi poczucia wyobraźni, gdyż przestanie być realizmem. Porównanie zaś obyczajów świata z roku 1912 z obyczajami dziś, daje nam dopiero niejaką możność, choć oczywiście nie w zarysach konkretnych, wyobrazić sobie do jakiego układu rzeczy ludzie będą mogli być jeszcze zmuszeni 'rozsądnie' się przystosować, w roku 2012!

Jaki jest Pana punkt widzenia na tak postawioną kwestię? Jaki kształt przybierze świat w roku 2012?
10 grudnia 2022 roku o godzinie 13.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (al. Jana Pawła II 39, Kraków) odbędzie się spotkanie z autorem „Czerwonych na szóstej!”, Jackiem Szczyrbą.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału.Prześlij znajomemu

12 Komentarz(e/y) do “Spotkanie autorskie z Jackiem Szczyrbą 10 grudnia 2022 roku”

 1. 1 michał

  Ciemności kryją ziemię, czy co? I jak się udało spotkanie? Czyżby czerwoni pojawili się na szóstej i utrącili?

 2. 2 Jacek

  Panie Michale,

  W krótkich, żołnierskich słowach: odnieśliśmy bardzo umiarkowany sukces frekwencyjny. To znaczy tłum na spotkaniu był nieco przerzedzony, chociaż nastawiony entuzjastycznie i ogólnie przyjazny naszemu perfomansowi, jeśli mogę użyć takiego określenia. No i miałem wrażenie, że wszyscy uczestnicy owego tłumu byli zainteresowani tematem spotkania i w jakimś stopniu emocjonalnie zaangażowani.

  Sama rozmowa była chyba interesująca, w każdym razie tłum w trakcie nie stopniał. Trochę się jąkałem, to z tremy, ale Darek panował nad sytuacją i w kryzysowych momentach rzucał mi kolo ratunkowe, żebym mógł złapać oddech i odzyskać rezon. Ogólnie, dawno się tak nie nagadałem, przeważnie na temat, ale były i dygresje. Dużym wsparciem merytorycznym był Michał Mietelski, który pilnował, żebym nie pomylił Merlina z Allisonem, albo Oscara z Zerem.

  Zdaje się, że jest trochę materiału filmowego ze spotkania, Darek będzie więcej wiedział na ten temat.

 3. 3 Dariusz Rohnka

  Panowie,

  Podpisuję się pod „żołnierską” relacją Jacka.

  Znaczący udział w tym nieco „pyrusowym” widowisku miał pan Michał Mietelski, konsultant lotniczy powieści. Nie tylko zadbał o merytoryczną koherentność autora, ale opowiadał nadzwyczaj barwnie i ciekawie, nie tylko o lotnictwie, ale też o książkach z lotnictwem związanych.

  Jest materiał filmowy, ze względów technicznych dokumentujący jedynie pierwsze kilkadziesiąt minut spotkania (spotkanie trwało ponad dwie godziny). Powinien być gotowy wkrótce. Być może uda się zrelacjonować także pozostałą część, ale już w formie pisemnej.

  W przygotowaniu jest także wywiad, jaki przeprowadziłem z Jackiem dobre dwa miesiące temu.

 4. 4 michał

  C-downie! (jak mawiała pewna piękna i urocza młoda dama) Może należało zaprosić Starego chrzana? On by już dawno zdał sprawę i dał odpór, a może nawet na odwrót: dał sprawę i zdał odpór (mniej prawdopodobne, żeby dał z prawej, a potem na odlew, bo to bardzo kulturalny pan i nie w głowie mu takie brewerie). Fakt, że najpewniej w ogóle by nie doleciał, bo tu spadło śniegu na dwa cale, więc samoloty przestały latać. Oscar z Zerem pewnie by sobie poradził, ale nie wiem, czy było tam na pokładzie miejsce dla pasażera w podeszłym wieku.

  Czekam z utęsknieniem na relację.

 5. 5 Andrzej

  Gratulacje także ode mnie! Chciałem bardzo być tam i zajrzeć w paszczę smoka, lecz nie mogłem – bardzo żałuję i przepraszam.

  Sowiecka Ukraina pochłonęła mnie ostatnio zupełnie jak w syberyjska noc nad Krasnojarskiem, taka, że nawet rzeki nie widać. Ale wreszcie ją przemogłem. Zapraszam do lektury, jeśli kto ciekawy : https://jesiendemoludow.pl/sowiecka-ukraina/

 6. 6 Dariusz Rohnka

  W ciemno, Andrzeju, gratuluję!

  Będzie to na pewno pożywna dla szarych komórek lektura. Nawet nie próbuję się domyślać jak wiele wysiłku kosztowało Cię przygotowanie tej części.

 7. 7 michał

  Ach, to mnie Pan załatwił, Panie Andrzeju! A ja jeszcze nie przeczytałem o Mołdawii. I co ja teraz pocznę?

 8. 8 Dariusz Rohnka

  Powinieneś pójść do londyńskiego cyrkułu, żeby odnotowano tę Twoją przewinę w stosownym raporcie.

 9. 9 michał

  Tu śnieg, dwu(centy)metrowe zaspy i zimba, ale jak kazałeś, to pojechałem do cyrkułu. Zapytali o Ciebie. Jakoś tak dziwnie agresywnie – nazwiska, adresy, kontakty! albo coś w tym stylu – więc podałem (przecież nie będę się kłócił). Mam nadzieję, że nie będziesz miał pretensji.

 10. 10 Dariusz Rohnka

  Absolutnie nie mogę mieć pretensji, bo coś mi uczynił jest w pełni zgodne z logiką podziemnej prowokacji.

  Od dziś (wczoraj) mamy podziemną głasnost.

 11. 11 Jacek

  Andrzeju,

  Jestem w połowie lektury Twojego artykułu. Masz nieprawdopodobną cierpliwość do zestawiania tych wszystkich informacji. Bardzo interesujące, tym bardziej, że zbieram mozolnie wszelkie dane na temat cudownie wyrosłych fortun na przełomie lat 80 i 90-tych. Również na Ukrainie.

 12. 12 Andrzej

  Szanowni Panowie,

  Dziękuję bardzo za pochwały na wyrost (znam dobrze niedoskonałości moich tekstów, chciałbym mieć ten polot literacki co Ty Jacku).

  Głupio mi z powodu tego wtrętu – nie ja jestem bohaterem tego artykułu – ale chciałem wykorzystać okazję.

  Czekam na nagranie ze spotkania w Krakowie i/lub pisemną relację. Zdaje się, że był na nim obecny także inny autor (publicysta), do tego znawca JM? Bardzo jestem ciekaw jego wypowiedzi w tym kontekście, na temat „Czerwonych na szóstej!”

Komentuj

Language

Książki Wydawnictwa Podziemnego:


Zamów tutaj.

Jacek Szczyrba

Czerwoni na szóstej!.

Jacek Szczyrba

Punkt Langrange`a. Powieść.

H
1946. Powieść.