35 Comments “(Polski) Golicyn, Nosenko i kilka zapomnianych drobiazgów I”

  1. 1 amalryk

    Wyobrażam sobie co się musiało dziać w sovietstanie gdy się kagiebiści nie doliczyli jednego czekisty, wraz z rodziną! I to jakiego. Trzydziestoparoletni podpułkownik w roli konsula – ewidentnie z zaciągu “konsomolców” Szeliepina. Tych właśnie, którzy mieli zmienić nadszarpnięty image “firmy” całkiem już nie pasujący do atomowej epoki komputerów i szykowanej właśnie dla “umęczonego” Zachodu “nowej ery demokracji, pokoju i jedności”. W miejsce nie skażonych inteligencją sprawnych rzeźników z zakazanymi mordami w coraz większej ilości pojawili się inteligenci z wykształceniem uniwersyteckim, ogładą i znajomością języków.

    Oczywiście nawet z takiego ciosu sowieciarze wyciągnęli naukę, o włos nie zmienili strategii (późniejsza odstawka Szeliepina to efekt jego niebotycznych ambicji i osłabienia instynktu samozachowawczego, nie dezercji Golicyna) i szybko zasypali Zachód towarem “golicynopodobnym” , zresztą Nosenko to tylko jeden z wielu, którymi skutecznie zneutralizowano skalę wtopy.

    Bolszewicy z każdej porażki wyciągają naukę, Zachód nie wykorzystuje nawet prezentów od losu. I pracowicie , z zapałem dalej zwijają ten sznur, na którym zawisną, po sprzedaniu go towarzyszom za przystępną cenę (a może nawet w drodze sprzedaży ratalnej?).

  2. 2 Dariusz Rohnka

    Panie Amalryku,

    Ma Pan z całą pewnością rację. Ten Pana „towar ‘golicynopodobny’” jest bardzo trafiony. Podobnie cały trzeci akapit. Zastanawiam się jedynie nad Pana przypuszczeniem, że sowieci jedynie „o włos nie zmienili strategii” (bo to tylko przypuszczenie, prawda?). Zgadzam się, że musieli być w podłym nastroju i wiele na ten temat myśleć. Tyle, że poczyniono ogromne przygotowania, machina już ruszyła. Czy mieli jakiś wybór?

  3. 3 Jaszczur

    Dobry wieczór,

    Panie Dariuszu, pozwolę sobie wypowiedzieć się za Pana Amalryka, któremu być może chodziło o zmianę strategii z działań dezinformacyjnych, agenturalnych i subwersji ideologicznej na otwartą wojnę przeciw zachodowi? Każda strategia ma, a przynajmniej powinna mieć, swój wariant zapasowy.

    Owszem, była (i jest nadal) “Wielka Spółka”, metropolie Zachodu były (i są) bardzo podatne na dezinformację strategiczną i taktyczną oraz na gramszystowski “marsz przez instytucję” tamtejszej bolszewii i zwykłych agentów. Ale to – w optyce sowieckich strategów – mogło nie wystarczyć… Ja jestem zresztą zdania, że analogiczna sytuacja ma miejsce po transformacji komunizmu, a w każdym razie – od początku (nazwijmy to umownie) “ery Putina”.

    I czy przygotowaniem do wojny nuklearnej (o której planach zeznawał Kukliński – być może, w zamyśle, ograniczonej do terenów pomiędzy Pirenejami na zachodzie i Bugiem) nie były operacja “praska wiosna” i stan wojenny w PRL? Jednym z efektów były przecież przesunięcie wojsk sowieckich na zachód, w tym elaboracja broni nuklearnej na teren PRL. Oraz przygotowanie terenów Polski jako szlaku tranzytowego dla wojsk sowieckich.

  4. 4 michał

    Darek i pan Amalryk rozstrzygną, miejmy nadzieję, o co im chodziło. Mnie natomiast zainteresował wątek uboczny w Pańskiej, Panie Jaszczurze, wypowiedzi.

    W jakim sensie praska wiosna i stan wojenny w prlu mogły być przygotowaniem do wojny nuklearnej?? Sowieciarze nie potrzebowali żadnej prowokacji, by przesunąć wojska w dowolnym kierunku, a po prostu przesuwali je, gdzie chcieli. Gorbaczow “przesunął” czołgi z armii do floty i do sił powietrznych, bo tak mu było wygodnie w związku z jakimiś negocjacjami, dlaczego miałby wywoływać wydarzenia gdziekolwiek w tym celu? Wywołanie tak skomplikowanych wydarzeń, jak Solidarność i stan wojenny, po to tylko by przesunąć wojska, wydaje się czymś na kształt zaprzęgania wozu przed koniem.

    A tereny polskie były i pozostają szlakiem tranzytowym dla armii czerwonej. Czy też myśli Pan, że Putin zapyta się o pozwolenie, kiedy mu będzie potrzeba? Bo to demokratycznie wybrany rząd prlu i trzeba go uszanować, skoro nawet sam Triarius brał udział w głosowaniu, no… bo jakże inaczej?

  5. 5 amalryk

    “[…]poczyniono ogromne przygotowania, machina już ruszyła. Czy mieli jakiś wybór?[…]” – Bolszewicy, jak sądzę (ale zapewne nie jestem tu żadnym nowatorem), to nie te typy charakterologiczne, których zawołaniem bojowym jest dewiza:”Zwyciężyć lub zginąć!” Więc zawsze są skłonni, bez wahania i jakiejkolwiek “hamletyzacji”, do porzucenia każdej strategii, jeżeli tylko w swej ocenie uznają ją za przegrywającą.

    Myślę też ,iż o wiele prawdziwiej i bezwzlędniej oceniają swe rzeczywiste możliwości militarne we współczesnym świecie, niż jacyś naiwni propagandziści z obu stron. Bez wątpienia gdyby konfrontacja nuklearna dawała rozkład szans choćby 55:45 ze wskazaniem na bolszewię – już dawno bylibyśmy po globalnej wojnie atomowej.

    Ale, jak widać, doskonale i coraz śmielej, się obywają bez konieczności, bądź co bądź, zawsze ryzykownego “krzyżowania mieczy”

  6. 6 Dariusz Rohnka

    Panie Jaszczurze,

    Wybór między strategią prowokacji (czy podstępu) a strategią militarną to dla sowietów żaden wybór. Po drugą z tych opcji mogliby sięgnąć jedynie w tym przypadku, gdyby grunt istotnie palił się im pod nogami. O militarnym podboju Zachodu roił pewnie jeszcze Stalin, w erze nie tyle atomu, co jakiejś tam jednak (względnej) równowagi sił nuklearnych, taka myśl pewnie w ich głowach nie gościła, przynajmniej na stałe. Ryzyko ewentualnej porażki byłoby zbyt duże, jak słusznie zauważył pan Amalryk. To rzecz jasna nie oznacza, że nie prowadzili i nie prowadzą stosownych przygotowań – bądź co bądź sytuacja może się zmienić w dowolnym czasie, a wówczas nie będzie chwili do stracenia. Stąd zapewne tak znaczące wysiłki nad rozwojem nowych technologii.

    Panie Amalryku,

    Nie o taki wybór rzecz jasna mi chodziło. Ani mi w głowie sądzić, że bolszewicy gotowi rzucać się na szaniec w imię przegranej sprawy. Chodziło mi jedynie o to, że wspomniana nieco wyżej strategia militarna nie była dla nich do przyjęcia. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że przez te ostatnie kilkadziesiąt lat co nieco zdziadzieli, wydelikatnili się, już nie wyrzynają wszystkich dookoła i siebie nawzajem jak bywało niegdyś. Nie dlatego, żeby zmieniła się ich natura – raczej dlatego tylko, że nie muszą.

  7. 7 amalryk

    “[…]Wybór między strategią prowokacji (czy podstępu) a strategią militarną to dla sowietów żaden wybór.[…]” – Zaiste! Nie wiem, Panie Dariuszu, czy Pan zauwazył, iż mimo powszecnej u sowieciarzy wojennej retoryki, militarnie to jednak są bardzo marnie uzdolnieni. Zasadniczo, samodzielnie nie wygrali żadnego istotnego konfliktu zbrojnego, więc całkiem słusznie wolą nie ryzykować.

    A w końcu komunizm to produkt “Zachodu” – więc dlaczego i tam miałby się niby jeszcze piękniej i wspanialej nie rozwinąć ?

  8. 8 Dariusz Rohnka

    To oczywiste Panie Amalryku, że wolą nie ryzykować w jakimś zupełnie niepotrzebnym konflikcie zbrojnym. To tak oczywiste, że nawet głupi kapitalista nie zachowywałby się inaczej. Zatem w tym punkcie nie uda nam się rozwinąć żadnej polemiki.
    I zawisłaby nad nami groźba irenizmu, gdyby nie Pana opinia o ich marnym wojskowym uzdolnieniu i tejże marności konsekwencjach.
    Nie mam zamiaru tego paskudztwa gloryfikować, ale spójrzmy na efekty ich militarnych poczynań: ii wojnę światową w Europie, wojnę z Japonią, Koreę, Wietnam (gdzie przecież byli obecni w sposób istotny); spójrzmy na zwycięstwa komunizmu w tzw. trzecim świecie, osiągane nie całkiem przecież pokojowo, na kraje w rodzaju Angoli, Mozambiku, Namibii. Oczywiście są też kontrargumenty: Afganistan, Czeczenia, ale te przykłady nie bardzo przekonują. Nie bardzo wiadomo, co w tych przypadkach wynikało z nieporadności wojskowych, co było elementem strategicznej rozgrywki.
    Nie przekonuje także argument braku samodzielności. To ostatecznie bez znaczenia czy przez łuk triumfalny wjeżdża się na rydwanie czy na ośle. Liczy się przede wszystkim przejazd.
    Zgadzam się absolutnie, że na Zachodzie zadomawia się zdecydowanie gładko.

  9. 9 amalryk

    “To ostatecznie bez znaczenia czy przez łuk triumfalny wjeżdża się na rydwanie czy na ośle.” – osioł jest zarezerwowany dla geszefciarskich “strategów” Zachodu, a bolszewickie szumowiny wjadą, jeżeli już, to na świni.

    A że można wygrywać wojny szmatławym wojskiem i z tępawymi wodzami – no cóż, wszystko zależy od przeciwnika…

  10. 10 michał

    Ach, przeczuwam tu bardzo piękną niezgodę między nami.

    Najlepszą armią w drugiej wojnie był bez wątpienia Wehrmacht, a jednak szmatława armia czerwona z tępawymi wodzami zdobyła Berlin. Czerwonoarmiejcy zwyciężyli nie ze względu na słabość przeciwnika, ale dzięki kombinacji przyczyn: zdolnościom niektórych generałów (np. Żukowa), pomocy Zachodu, ale przede wszystkim dzięki niesłychanemu terrorowi stosowanemu wobec własnych żołnierzy. Ten ostatni element nie został zastosowany w tym stopniu nigdy w historii wojen. To nie była brutalna “pruska” dyscyplina, ale straszny bezwzględny terror, któremu poddani byli zarówno sami żołnierze, jak i ich rodziny.

  11. 11 amalryk

    Niestety! Muszę Pana boleśnie ugodzić. Owoż, nie dostrzegam miedzy nami żadnej niezgody!

    Ja również twierdzę iż “wielkoniemiecki” Wehrmacht był najsprawniejszym narzędziem wojny! Dysponował najlepszym Sztabem Generalnym, złożonym z najbieglejszych i najbardziej doświadczonych w sztuce wojennej oficerów, obdarzonych wysoką kulturą intelektualną w powierzonej ich pieczy dziedzinie życia. Miał do dyspozycji wojska znakomicie wyszkolone, uzbrojone i wyposażone w sprzęt, dobrany z nieprzeciętną znajomością celu jego przeznaczenia. I co? I klapa! Ale…

    Obydwie klęski Niemiec (przy czym ta druga nie mająca precedensu we współczesnej historii) i to w przeciągu jednego pokolenia, ukazały całkowite bankructwo teorii jakim niemieccy sztabowcy hołdowali w swym najgłębszym przekonaniu od końca XIX stulecia.

    Prowadzenie wojny manewrowej i odniesienie w niej zwycięstwa nad przeważającymi liczebnie przeciwnikami, mogło mieć szanse na powodzenie tylko w ograniczonej ścisłymi ramami czasowymi wojnie lądowej. Okazały się zaś (te koncepcje) całkowicie chybione w obliczu koalicji sprzymierzonych światowych mocarstw kontynentalnych i morskich, dysponujących wielokrotnie liczniejszym potencjałem demograficznym i gospodarczym.

    Cóż! Jak na ironię, Niemcy zlekceważyli nauki niejakiego Clausewitza, który po uważnym przestudiowaniu nowożytnych kampanii przeciwrosyjskich stwierdził, iż Rosji nie można pokonać ani przez rozbicie jej wojsk, ani zdobycie jej stolic ,a jedynie doprowadzając do jej całkowitego wewnętrznego załamania. Bolszewia z końcem lata ’41r. znajdowała się już na krawędzi przepaści i gdyby nie rasistowskie majaki nazistowskich idiotów (plus zapomniany zastrzyk surowcowo-sprzętowy drugich, anglosaskich tym razem, idiotów) mogłoby być już po sprawie.

  12. 12 michał

    Co za pech! Nie wiem, czy przeżyję taki cios. Ale, ale, może jakąś drobną niezgódkę da się uratować?

    Nie sądzę, żeby przyczyną klęski Niemiec były koncepcje XIX wieczne, było nim raczej zupełnie XX wieczne szaleństwo Hitlera (diabli nadali, zdaje się, że powiedział Pan to samo). Niemcy nie mogły wygrać wojny na dwóch frontach, ani w I, ani w II wojnie. To właśnie szaleństwu Hitlera zawdzięczali przekonanie, że mogą. Mieli Stalina na widelcu i znowu dzięki szalonej polityce Hitlera pozwolili mu się z tego widelca zsunąć.

    Dobrze, ale cofnijmy się o krok. Zakwestionowałem pierwotnie Pańskie twierdzenie, że “można wygrywać wojny szmatławym wojskiem i z tępawymi wodzami – no cóż, wszystko zależy od przeciwnika”. Otóż sowieciarze mieli w Wehrmachcie przeciwnika, który dysponował najlepszą machiną wojenną od czasów napoleońskiej Grande Armée, więc to się jednak nie da utrzymać.

  13. 13 amalryk

    No, ale… Sowieciarze ani przez moment nie prowadzili wojny z Wehrmachtem samodzielnie. I nie sądzi też chyba Pan, że te milionowe rzesze, krasnoarmiejskich jeńców w pierwszych miesiacach wojny, były li tylko wynikiem wiekopomnych strategicznych manewrów Kniebola, którego raptem, po paru miesiacach, z bliżej nie wyjasnionych przyczyn, te cudowne umiejętności nagle opuściły?

    Po drugie, tak sformuowana (pow. prze Pana zacytowana) przeze mnie wypowiedź jest dość łatwa do obrony, gdyż jest najzwyklejszą tautologią. – Czyż trudno sobie wyobrazić niezliczoną ilość powodów, ze znanych nam historii wojen, w których mężniejszy, waleczniejszy i sprawniejszy wojownik musiał ulec przed przytłaczajacą siłą wroga, jego oszustwem, zdradą, odstepstwem sojuszników czy jakąś inną, spoza katalogu “cnót zołnierskich” przywołaną, przyczyną?

  14. 14 michał

    Niestety, znowu się zgadzamy. Nie wiem już co robić.

    Sowieci wygrali z trzech powodów: idiotycznej polityki Hitlera, pomocy zachodniej i niesłychanej brutalności wobec własnej ludności. A więc tylko jedna z tych przyczyn zależała od nich. Załóżmy przez moment, że nie było zewnętrznej pomocy – czy wygraliby nadal? Przypusczam, że tak, ponieważ decydującym czynnikiem była samobójcza polityka Hitlera, który chciał rozbić sowiety, a ludność zamienić w niewolników. Józef Mackiewicz nazywał go “agentem sowieckim nr 1″.

    No, dobrze, a co zrobić z jeszcze bardziej nieprawdopodobną hipotezą: zaatakowane sowiety nie mają żadnej pomocy z zewnątrz i atakujące siły prowadzą politykę odwrotną do hitlerowskiej: czy wtedy reżym Stalina byłby upadł? Ciekaw jestem Pańskiego zdania.

  15. 15 amalryk

    Rozpadłby się jak domek z kart! W bolszewickim raju dorastało dopiero pierwsze pokolenie, to dopiero ich dzieci i wnuki będą już całkiem oderwane od świata normalnych ludzi, nawet od jego wspomnień – będą w pełni ukształtowanym człowiekiem sowieckim.

  16. 16 michał

    Tak, ja też tak mniemam. A gdyby dziś nieznana potęga napadła na sowiety (kryjące się pod dziwaczną nazwą “Rosji”), nauczyła się od Hitlera, jak nie należy prowadzić wojny z bolszewikami, to czy nadal władza Putina rozpadłaby się w proch?

  17. 17 amalryk

    Wolne żarty! (No i zostawmy już tego Putina.)

  18. 18 michał

    Dlaczego mamy zostawić już tego Putina?

  19. 19 amalryk

    Bo można by odnieść wrażenie, że sami kreujemy na jakiegoś męża stanu tego bolszewickiego aparatczyka.

  20. 20 michał

    Nie trzeba go na nic kreować. Wystarczy brać go takim, jakim jest. Bolszewicki aparatczyk i jedna z najważniejszych postaci kolektywnego kierownictwa. Zostawiać go w spokoju także nie należy.

  21. 21 amalryk

    Jednakże nie mamy, jak sądzę , do czynienia z władzą tego typka w stopniu większym niż wcześniej Malenkowa, Chruszczowa, Breżniewa czy Czernienki , ale już nie tak jak wcześniej w przypadku takiego znanego lokatora piekła jak Józef Dżugaszwili.

    Dopiero gdy pojawiają się kompletnie amorficzne typy na stolcu Wielkiego Brata, których bez wpływu na realizowaną politykę można zmieniać jak manekiny na wystawie, to możemy mówić o komunizmie w wersji kompletnej.

  22. 22 Jaszczur

    Czukcza kupił sobie telewizor, radio i lodówkę. Po powrocie do domu włączył telewizor. Na pierwszym kanale pokazał się Putin. Na drugim – również. Czukcza przełącza na trzeci – też Putin! I to samo na pozostałych pięćdziesięciu kanałach. Czukcza włącza radio: na pierwszym kanale – Putin. Na drugim – Putin, i ta sama persona na pozostałej setce. Czukcza wyłączył radio, pomyślał i postanowił, że na wszelki wypadek nie będzie otwierać lodówki…

  23. 23 michał

    Panie Amalryku,

    Jak to często ze mną bywa, albo Pana nie rozumiem, albo się nie mogę z tym zgodzić.

    Kolektywne kierownictow jest leninowską zasadą bolszewickiej partii. Zasadą obowiązującą także podczas lat błędów i wypaczeń i kultu jednostki (nb. sam termin “kult jednostki” na określenie stalinowskich lat, wymyślił tow. Ławrientij Beria, a nie Chruszczow, o czym rzadko kto wie). Dopiero w ostatnich latach wojny Stalin stał się niezaprzeczalnym dyktatorem, wcześniej, nawet w latach Wielkiego Terroru, polegać musiał na wygrywaniu tarć pomiędzy swoimi “magnatami”, jak ich nazywa Sebag Montefiore (zresztą wydaje mi się to bardzo nietrafne określenie).

    Chruszczowowska rewolucja polegała na przywróceniu kolektywnego kierownictwa i – poprzez tajne przemówienie – zapewnieniu kadr partyjnych, że terror nie będzie już nigdy zwrócony przeciw nim samym.

    Kim jest w takim razie Putin? Członkiem kolektywnego kierownictwa, ale także (że pozwolę sobie użyć niemal bluźnierczego porównania) “primus inter pares”. Taką samą rolę mieli chyba Chruszczow, Breżniew i Gorbaczow, ale nie mieli Malenkow, Czernienko czy Miedwiediew. Innymi słowy, uczestnictwo w kierowniczym kolektywie nie czyni z nich kukiełek: wszyscy ci ludzie mieli i mają poważny wpływ na taktyczne posunięcia, a razem czuwają nad strategią.

    Natomiast kiedy “pojawią się kompletnie amorficzne typy na stolcu Wielkiego Brata, których bez wpływu na realizowaną politykę można zmieniać jaj manekiny na wystawie”, to nie będziemy już mogli mówić ani o komunizmie, ani o niczym innym, bo dawno zgnijemy w cudownym Gułagu Świetlanej Przsyszłości.

  24. 24 Jaszczur

    O ile racji nie mają Wł. Bukowski i J. Felsztyński, którzy twierdzą, że faktyczne kierownictwo ukryte jest za kulisami i złożone głównie z ludzi w stopniu generałów. Bardziej jednak prawdopodobna (z braku dowodów przemawiających za tezą Bukowskiego i Felsztyńskiego) wydaje mi się wersja Pana Michała.

    Śp. Christopher Story natomiast stwierdził w jednym z wywiadów (McIlhany Report), że centrum kierowniczym w Rosji Sowieckiej jest Rada Bezpieczeństwa FR. Tyle, że mówił o tym za czasów Jelcyna, spełniającego wiele cech “kompletnie amorficznego typa na stolcu Wielkiego Brata”.

  25. 25 michał

    Panie Jaszczurze,

    Na tę wersję także nie ma dowodów. To są tylko domniemania albo wręcz hipotezy. Hipotezy, które trzeba odrzucić natychmiast, jeśli tylko znajdą się dowody przeciwstawne. Na razie takich nie ma. Proszę jednak zwrócić uwagę, że tak było zawsze, że to nie jest sowiecki wynalazek, i jest tak wszędzie, ponieważ taka jest natura władzy. W pozornie otwartym brytyjskim systemie politycznym, ogromna władza należy do tzw. “mandarynów” czyli rządowych oficjeli, którzy są mianowani. W dziwacznym systemie amerykańskim, prezydencki Chief of Staff (to jest dosłownie “szef sztabu”, ale to jest zupełnie inna pozycja niż wojskowy szef sztabu) ma ogromną władzę. Oczywiście, kiedy system jest tak zamknięty i nieprzejrzysty, jak system sowiecki, dojście do tego, co się naprawdę wydarzyło, kto naprawdę sprawował władzę, jest o wiele bardziej skomplikowane i może zająć lata całe.

  26. 26 Jaszczur

    Panie Michale,

    Dowody mamy w postaci tego co widzieliśmy oraz widzimy i tego, co przekazali uciekinierzy z sowiecji (mniej więcej to samo, co w tej materii pisał Golicyn, zeznawał też Kukliński!).

    Bardzo mocną poszlaką na to, że Putin i Miedwiediew są członkami neosowieckiego kolektywu kierowniczego jest to, że oficjalna propaganda lansowała i lansuje Putina na “cara-samodzierżcę”, a teraz rolę Miedwiediewa to wyolbrzymia, to marginalizuje. Nie mówiąc już o rzekomym “konflikcie” pomiędzy nimi. A zarówno wewnątrzsowiecka, jak i zachodnia “opinia publiczna” narrację łyka jak młode pelikany.

    Reszta (jak co konkretnie wygląda i kto na jakim krzesełku siedzi) to owszem, domysły i hipotezy.

    Polecam zresztą artykuł Antoniego Rybczyńskiego na ten temat: http://niezalezna.pl/5453-tandemokracja-dezinformacja (jest na tyle dobry, że można wybaczyć określanie Rosji Sowieckiej mianem “Rosja”)

  27. 27 michał

    Nie mogę się zgodzić z Pańską oceną sytuacji. Wydaje mi się, że jest odwrotnie niż Pan to napisał. To właśnie “siedzenie na stołkach” jest w miarę łatwe do określenia: jeden siedzi na stołku premiera, a drugi prezydenta, tak samo jak za Stalina: jeden był komisarzem od rolnictwa, a drugi od przemysłu. Natomiast przedmiotem domysłów i hipotez pozostaje, kto spełnia jaką rolę w kierowniczym kolektywie, jakie są rzeczywiste podziały i wpływy. Kiedy Beria tracił wpływy w późnych latach czterdziestych i przeżył tylko dlatego, że jego program nuklearny zakończył się sukcesem, to tzw. kremlinologom (czyli mało inteligentnym obserwatorom, którzy robili kariery na obserwowaniu stołków) wydawało się, że jego wpływy są w niczym nie pomniejszone.

    To co przekazali sowieccy uciekinierzy, także nie zasługuje na miano dowodu, ponieważ właśnie najbardziej wiarygodni spośród nich każą zastosować najdalej idącą ostrożność i sceptycyzm. Pisze na ten temat Darek w swoim cyklu.

    Innymi słowy, dezinformacja związana z rzekomymi sporami czy wręcz “walką o władzę” pomiędzy Miedwiediewem i Putinem, jest wyłącznie powtórką poprzednich przedstawień: Gorbaczow miał np. być zagrożony przez “prawicowca” Ligaczowa i “lewego” Jelcyna, co jest bełkotem od początku do końca.

    A tak na marginesie, nazywanie sowietów “Rosją” jest niewybaczalne. Wybaczać tego nie należy w żadnych okolicznościach. To jest błąd zupełnie fundamentalny. Czy wybaczyłby Pan historykowi, który upierałby się, że Italia pod panowaniem Longobardów i Ostrogotów była nadal “Rzymem”? To nie jest kwestia semantyczna, ale zupełnie zasadnicza sprawa rozpoznania rzeczywistości, z jaką mamy do czynienia. Pan np. używa konsekwentnie określenia “Rosja sowiecka”, które jak rozumiem przejął Pan od Darka, ale ono samo implikuje już akceptację, że zaszła zmiana w istocie sowietów: rozpadł się związek i pozostała tylko sowiecka Rosja. A przecież rzecz właśnie w tym, że ów rozpad był fałszywy, że nic się nie rozpadło.

    Powtarzam raz jeszcze, że to nie jest semantyka. Niech Pan łaskawie prześledzi konsekwencje przyjęcia tezy o upadku związku w myśleniu takiego Nyquista. On nie wierzy, że komunizm upadł, ale wierzy, że wolna Polska, Ukraina i Gruzja walczą z komunizmem, co byłoby dość śmieszne, gdyby to nie był Nyquist, gdyby to był byle prlowski neptek, który niczego nie rozumie i pisze, że Putin walczy o władzę w “Rosji”. Kiedy mówi takie brednie Nyquist, to śmiech jakoś zamiera na ustach – z przerażenia.

  28. 28 gniewoj

    Panie Michale,

    lokuje Pan Putina w szeregach komunistycznego kolektywu na pozycji „primus inter pares”. Gdzie w takim razie umieścić Hu Jintao? Czy przywódca komunistycznej partii chin jest członkiem tego samego kolektywu co Putin?

    I jeszcze jedno pytanie. Czy używając w stosunku do chrl określenia Chiny nie popełnia się tego samego błędu jak w przypadku nazywania bolszewickiego tworu Rosją?

  29. 29 michał

    Tak. Ma Pan rację. Popełniam ten sam błąd i wielkie dzięki za wskazanie mi tego idiotyzmu. Co za koszmar! Ale też Pan nasz, Jezus Chrystus, słusznie nas napomniał, że widzimy źdźbło w oku bliźniego, a nie dostrzegamy belki we własnym. Jeszcze raz dziękuję.

    Nie potrafię odpowiedzieć na Pańskie pytanie dotyczące Hu. Po prostu nie wiem i nie mam żadnych danych, by snuć hipotezy.

  30. 30 amalryk

    “Kolektyw” – taa, to jest to słowo!

    “[…]a gdy już znajdziesz się za drutem,
    opuści troska cię i smutek
    i radość w sercu twym zagości,
    żeś do Królestwa wszedł Wolności,
    gdzie wreszcie będziesz żył godziwie,
    tyrając w twórczym kolektywie.[…]

    Chruszczowowska modywikacja zasad bolszewickiego “pryncypatu”twórczo rozwinietych przez Stalina wcale nie wydaje mi sie modyfikacją “w duchu” systemu. Gdy stosowanie terrou wobec juz całkowicie sowietyzowanego społeczeństwa jest oczywistym nonsensem, to rezygnacja z niego wobec “członków awangardy ploretariatu” już taka oczywistością nie jest. Zresztą, w najbardziej frontowych, tzn czekistowskich formacjach, nigdy tak do końca z tego narzędzia nie zrezygnowano. W końcu trzymając się wiernie słów “wielkiego nauczyciela” Lenina: “…rewolucjonistów po pięćdziesiątce należy wysyłać do praojców!!”

    A co do kolektywu. Cóż, samodzielnie to można kierować samochodem, ale nie połową kontynentu.

  31. 31 michał

    Kiedy córka Mołotowa (chyba córka, a w każdym razie ktoś z rodziny) błagała Chruszczowa, żeby pozwolił ojcu wrócić do partii, to Chruszczow pokazał jej listy wyroków śmierci na towarzyszy podpisane przez Mołotowa. Chruszczow wygodnie zapomniał, że sam podpisał więcej takich list, ale to nie zmienia faktu, że od czasu tajnego przemówienia nie było mordów politycznych w samej bolszewickiej wierchuszce. Czekistów się mordowało i ludzi śpiących w blokach z betonu, a nawet dziennikarki, którym inaczej trudno zamknąć papę, ale nie swoich, nie członków kierownictwa.

    Towarzysz Szmaciak wiedział, co mówi.

  32. 32 Jaszczur

    Panie Michale,

    Pisząc, że “kto na jakim stołku siedzi to domysły” miałem na myśli właśnie faktyczną rolę poszczególnych członków kierownictwa, a tym samym nieprecyzyjnie się wyraziłem, za co przepraszam. I czy aby w tej kwestii (że “samodzielnie to można kierować samochodem, ale nie połową kontynentu”) relacje uciekinierów nie zostały pozytywnie zweryfikowane?

    Teraz odnośnie nazywania rzeczy po imieniu to jasne jest (przynajmniej dla mnie), że ZSRS nie był Rosją; nie był kontynuacją ani Rosji carów, ani efemerycznej Rosji republikańskiej, natomiast współczesna “Federacja Rosyjska” jest kolejnym stadium rozwojowym raju krat. Ja to sobie tłumaczę analogią do świata przyrody: gąsienica, poczwarka i ćma (pomimo różnic między nimi) są stadiami rozwojowymi typowymi dla określonego, tego samego gatunku, o określonym kodzie genetycznym. A jako że oficjalna nazwa (“FR”) ma charakter dezinformacyjny, używam tej lansowanej przez Pana Dariusza.

    A czy można wybaczać poglądy sprowadzające się do “nic, tylko Rosja” i “od caratu białego do czerwonego”? Tak, jednocześnie z nimi polemizując i wskazując na ich nieprawdziwe założenia.

    W tym kontekście rację ma Pan Gniewoj pisząc, że ChRL nie są kontynuacją starych Chin, czy też Chin Sun Yat Sena. Niestety, ten pogląd też się głęboko zakorzenił zarówno w dyskursie potocznym, jak i politologicznym. Ale nic to! Oglądałem jakiś czas temu dokument, w którym południowokoreański politolog upatrywał motywacji dynastii Kimowiczów i ideologii “Ju-Che” w… dawnej świetności państwa koreańskiego i tradycjach walki z zaborem japońskim!

  33. 33 michał

    Drogi Panie Jaszczurze,

    Jako chrześcijanie musimy wybaczać o wiele więcej niż idiotyzmy w rodzaju nazywania sowietów Rosją. Użyłem tego określenia metaforycznie, nawiązując do Pańskiego zdania: “jest na tyle dobry, że można wybaczyć określanie Rosji Sowieckiej mianem ‘Rosja’”.
    Otóż kiedy ktoś pisze o systemie władzy w dzisiejszych sowietach i nazywa je “Rosją”, to bredzi i nie należy mu tych bredni puszczać płazem, tylko tłuc go po głowie (metaforycznie), bo to niebezpieczny nonsens.

    Darek zupełnie słusznie kwestionuje trafność określenia “prl bis”, ponieważ zawiera ono w sobie sugestię, że “coś się jednak zmieniło”, gdy w rzeczywistości nie zmieniło się nic. To samo wydaje mi się odnosić do sowietów. “Rosja sowiecka” jest lepsza niż “Rosja”, ale wprowadza pewną konfuzję, bo oczywiście był historyczny czas przed powstaniem zsrs, kiedy sowiety się tak nazywały.

    Wiele twierdzeń uciekinierów zostało pozytywnie zweryfikowanych. Zgoda. Ale przecież obaj wiemy, że dezinformacja opeira się właśnie na pozytywnej weryfikacji pewnych twierdzeń, w celu przemycenia innych. Cytowałem tu ostatnio Golicyna w tej kwestii. Dezinformacja na sowiecką skalę zakłada podanie masy prawdziwych informacji i potwierdzenia ich z innych źródeł, po to tylko by uwiarygdnić konkretne fałszywe elementy przekazu.

  34. 34 Jaszczur

    Panie Michale, odnośnie rozróżnienia na “właściwy” peerel (czy jak mawia Michalkiewicz, pierwszą komunę, bez cudzysłowu) i peerel-bis, zacytuję słowa niejakiego Wojciecha Jaruzelskiego z jednego z wywiadów (http://www.polityka.pl/kraj/282082,1,general–wojciech-jaruzelski–mowi-o-przelomie-1989-r.read) :

    Jest pan zadowolony, że stało się, jak się stało?

    Tak.

    Naprawdę?

    Naprawdę! Może długo do tego dojrzewałem, ale dziś jestem przekonany, że Polska jest tam, gdzie jej miejsce i że jest w zasadzie taka, jaka być powinna, a co najważniejsze w zintegrowanej, europejskiej konstelacji polityczno-gospodarczej.

    Panu się ta Polska naprawdę podoba?

    Bardziej niż poprzednia. […]

  35. 35 michał

    Czyli wedle p. Michalkiewicza dzisiejszość prlu to jest komuna w cudzysłowie?? Panie Boże ratuj przed takimi “antykomunistami” (jak najbardziej w cudzysłowie!!).

    A że Jaruzelskiemu dzisiejszość prlu aż tak się podoba, to właściwie czego ma dowodzić? Mnie się wydaje, że podkreśla ciągłość i jedność bolszewickiego tworu, a nie jakieś mityczne różnice. To jest “lepszy” prl, taki jaki być powinien.

    Dlatego właśnie nazywam go najlepszym z prlów, którego i Pangloss by się nie powstydził.

Comment





Language

Books Published by The Underground

Order here:



Jacek Szczyrba

Punkt Langrange`a

H
1946
 
J.R. Nyquist
Koń trojański
 
Dariusz Rohnka
Wielkie arrangement

Dariusz Rohnka
Fatalna Fikcja