Najnowsze komentarze

III Ankieta Wydawnictwa Podziemnego

Dziecko w szkole uczy się fałszowanej historii od Piasta do równie sfałszowanego Września i dowie się, że obrońcą Warszawy był nie jakiś tam Starzyński, ale komunista Buczek, który wyłamał kraty „polskiego faszystowskiego” więzienia, by na czele ludu stolicy stanąć do walki z najeźdźcą. – Tak w roku 1952 Barbara Toporska opisywała ówczesny etap bolszewizacji Polski.

Przyjmijmy, na potrzeby niniejszej ankiety, że był to opis pierwszego etapu bolszewizacji, klasycznego w swoim prostolinijnym zakłamaniu. Kolejny etap nastąpił szybko, zaledwie kilka lat później, gdy – posługując się przykładem przytoczonym przez Barbarę Toporską – w kontekście obrony Warszawy wymieniano już nie tylko komunistę Buczka, ale także prezydenta Starzyńskiego (i to z największymi, bolszewickimi honorami). Przyszedł w końcu także moment, gdy komunista Buczek albo znikł z kart historii, albo też przestał być przedstawiany w najlepszym świetle – jeszcze jeden, mocno odmieniony okres.

Mamy tu zatem dynamiczne zjawisko bolszewizmu i szereg nasuwających się pytań. Ograniczmy się do najistotniejszych, opartych na tezie, że powyższe trzy etapy bolszewizacji rzeczywiście miały i mają miejsce:

1. Wedle „realistycznej” interpretacji historii najnowszej utarło się sądzić, że owe trzy etapy bolszewickiej strategii są w rzeczywistości nacechowane nieustającym oddawaniem politycznego pola przez bolszewików. Zgodnie z taką wykładnią, historię bolszewizmu można podzielić na zasadnicze okresy: klasyczny, ewoluujący, upadły. Na czym polega błąd takiego rozumowania?

2. Jak rozumieć kolejno następujące po sobie okresy? Jako etapy bolszewizacji? Jako zmiany wynikające z przyjętej strategii, czy ze zmiennej sytuacji ideowej i politycznej, czy może trzeba wziąć pod uwagę inne jeszcze, niewymienione tu czynniki?

3. Trzy etapy i co dalej? Czy trzecia faza spełnia wszystkie ideowe cele bolszewizmu, czy wręcz przeciwnie – jest od realizacji tych celów odległa? Czy należy spodziewać się powrotu do któregoś z wcześniejszych etapów, a może spektakularnego etapu czwartego lub kolejnych?

Zapraszamy do udziału w naszej Ankiecie.

II Ankieta Wydawnictwa Podziemnego

Dorobek pisarzy i publicystów mierzy się nie tyle ilością zapisanych arkuszy papieru, wielkością osiąganych nakładów, popularnością wśród współczesnych czy potomnych, poklaskiem i zaszczytami, doznawanymi za życia, ale wpływem jaki wywierali lub wywierają na życie i myślenie swoich czytelników. Wydaje się, że twórczość Józefa Mackiewicza, jak żadna inna, nadaje się do uzasadnienia powyższego stwierdzenia. Stąd pomysł, aby kolejną ankietę Wydawnictwa poświęcić zagadnieniu wpływu i znaczenia twórczości tego pisarza.

Chcielibyśmy zadać Państwu następujące pytania:

1. W jakich okolicznościach zetknął się Pan/Pani po raz pierwszy z Józefem Mackiewiczem?
Jakie były Pana/Pani refleksje związane z lekturą książek Mackiewicza?

2. Czy w ocenie Pana/Pani twórczość publicystyczna i literacka Józefa Mackiewicza miały realny wpływ na myślenie i poczynania jemu współczesnych? Jeśli tak, w jakim kontekście, w jakim okresie?

3. Czy formułowane przez Mackiewicza poglądy okazują się przydatne w zestawieniu z rzeczywistością polityczną nam współczesną, czy też wypada uznać go za pisarza historycznego, w którego przesłaniu trudno doszukać się aktualnego wydźwięku?

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału.

Ankieta Wydawnictwa Podziemnego

1. W tak zwanej obiegowej opinii egzystuje pogląd, że w 1989 roku w Polsce zainicjowany został historyczny przewrót polityczny, którego skutki miały zadecydować o nowym kształcie sytuacji globalnej. Jest wiele dowodów na to, że nie tylko w prlu, ale także innych krajach bloku komunistycznego, ta rzekomo antykomunistyczna rewolta była dziełem sowieckich służb specjalnych i służyła długofalowym celom pierestrojki. W przypadku prlu następstwa tajnego porozumienia zawartego pomiędzy komunistyczną władzą, koncesjonowaną opozycją oraz hierarchią kościelną, trwają nieprzerwanie do dziś. Jaka jest Pana ocena skutków rewolucji w Europie Wschodniej? Czy uprawniony jest pogląd, że w wyniku ówczesnych wydarzeń oraz ich następstw, wschodnia część Europy wywalczyła wolność?

2. Nie sposób w tym kontekście pominąć incydentu, który miał miejsce w sierpniu 1991 roku w Moskwie. Czy, biorąc pod uwagę ówczesne wydarzenia, kolejne rządy Jelcyna i Putina można nazwać polityczną kontynuacją sowieckiego bolszewizmu, czy należy raczej mówić o procesie demokratyzacji? W jaki sposób zmiany w Sowietach wpływają na ocenę współczesnej polityki międzynarodowej?

3. Czy wobec rewolucyjnych nastrojów panujących obecnie na kontynencie południowoamerykańskim należy mówić o zjawisku odradzania się ideologii marksistowskiej, czy jest to raczej rozwój i kontynuacja starych trendów, od dziesięcioleci obecnych na tym kontynencie? Czy mamy do czynienia z realizacją starej idei konwergencji, łączenia dwóch zantagonizowanych systemów, kapitalizmu i socjalizmu, w jeden nowy model funkcjonowania państwa i społeczeństwa, czy może ze zjawiskiem o zupełnie odmiennym charakterze?

4. Jakie będą konsekwencje rozwoju gospodarczego i wojskowego komunistycznych Chin?

5. Już wkrótce będzie miała miejsce 90 rocznica rewolucji bolszewickiej w Rosji. Niezależnie od oceny wpływu tamtych wydarzeń na losy świata w XX wieku, funkcjonują przynajmniej dwa przeciwstawne poglądy na temat idei bolszewickiej, jej teraźniejszości i przyszłości. Pierwszy z nich, zdecydowanie bardziej rozpowszechniony, stwierdza, że komunizm to przeżytek, zepchnięty do lamusa historii. Drugi stara się udowodnić, że rola komunizmu jako ideologii i jako praktyki politycznej jeszcze się nie zakończyła. Który z tych poglądów jest bardziej uprawniony?

6. Najwybitniejszy polski antykomunista, Józef Mackiewicz, pisał w 1962 roku:

Wielka jest zdolność rezygnacji i przystosowania do warunków, właściwa naturze ludzkiej. Ale żaden realizm nie powinien pozbawiać ludzi poczucia wyobraźni, gdyż przestanie być realizmem. Porównanie zaś obyczajów świata z roku 1912 z obyczajami dziś, daje nam dopiero niejaką możność, choć oczywiście nie w zarysach konkretnych, wyobrazić sobie do jakiego układu rzeczy ludzie będą mogli być jeszcze zmuszeni 'rozsądnie' się przystosować, w roku 2012!

Jaki jest Pana punkt widzenia na tak postawioną kwestię? Jaki kształt przybierze świat w roku 2012?




Midmoor


Odpowiedź na Ankietę ukrainną

1. Od wielu tygodni trwały demonstracyjne przygotowania sowieckiej Rosji do inwazji na równie sowiecką Ukrainę. Przygotowania w żadnym razie nie były kamuflowane. Komunistyczny prezydent Xi prosił jedynie Putina o niezakłócanie igrzysk; przywódca sowieckich liberałów Żirinowski jeszcze w grudniu zapowiadał: „wejdziemy do was 22 lutego”. Jak interpretować tę niewątpliwą „teatralność” wojennych przygotowań?

Teatralność jest u Zełeńskiego tragicznego aktora, choć podobno komedianta. Putin wyraźnie powiedział, że Rosja nie ma gdzie się cofać przed naporem NATO. Trudno, by nie rozumiał, co się święci obserwując dywersję Zachodu w Syrii, na Białorusi i w Kazachstanie nie mówiąc o wcześniejszych rosyjskich doświadczeniach z partyzantką na Kaukazie i z Gruzją. Już w 2008 r. wyraźnie powiedział, że Rosja nie zgodzi się na członkostwo Gruzji i Ukrainy w NATO. Trudno by Putin nie zareagował w obliczu ludobójstwa Rosjan w Donbasie i Ługańsku. Nie mógł puścić mimo uszu przechwałek Zełeńskiego w Monachium, gdzie komik mówił o ukraińskiej broni atomowej. Do inwazji doszło dlatego, że Zachód nie chciał dać Rosji gwarancji bezpieczeństwa wykluczając członkostwo Ukrainy w NATO, aranżując de facto członkostwo tylnymi drzwiami i łamiąc swoje wcześniejsze zobowiązania w sprawie nierozszerzania NATO. Innymi słowy Ameryka pracowała nad tym, by inwazję sprowokować wyobrażając sobie, że Ukraina będzie dla Rosji czymś w rodzaju Wietnamu, albo nowego Afganistanu.

2. Biorąc pod uwagę dość oczywistą polityczną spolegliwość Ukrainy wobec wschodniego sąsiada, jaki mógł być powód narodzenia się w głowach sowieckich strategów idei inwazji?

Wskutek zamachu stanu z 2014 r. Ukraina została przejęta przez amerykańskich agentów, kraj został rozkradziony, odprzemysłowiony, władza znalazła się w rękach sprzedawczyków, oligarchów, stypendystów Sorosa i rozmaitych cwaniaków jak Szakaszwili czy Hunter Biden. W życiu politycznym wrosła rola neofaszystów. Ukraina miała być taranem, który Rosję rozwali i udaremni chińskie plany scalenia euroazjatyckiego kontynentu. Ukraińcy w Kijowie nie chcieli pokojowego uregulowania sporu z rosyjskojęzycznymi Ukraińcami w Donbasie, co zapewniały porozumienia z Mińska, albo też amerykańscy kontrolerzy nie pozwolili im ich wykonać.

3. Demonstracyjny atak na „suwerenne i demokratyczne państwo ukraińskie”, jak to oceniają zachodni politycy, musiał spowodować konflikt w stosunkach pomiędzy „Rosją” Putina a tak zwanym Zachodem. Dlaczego Kreml zdecydował się na ten krok?

Ukraina nie jest ani demokratyczna, ani suwerenna i nie jest wcale oczywiste, że jest państwem, a nawet jeśli jest, to nie wyłącznie Ukraińców. Tak myślą ukraińscy szowiniści, którzy wywołali kryzys odbierając Rosjanom na Wschodzie autonomię i prawo posługiwania się rosyjskim językiem. Powinna być neutralnym państwem federalnym, ale tego nie chcą ani nacjonaliści ani ich zachodni sponsorzy. Kreml zdecydował się na atak, bo wiedział, że jeśli tego nie zrobi to niedługo sam zostanie zaatakowany. W przypadku instalacji amerykańskich wyrzutni na Ukrainie jego potencjał nuklearnego odstraszania przestałby istnieć. Innymi słowy gdyby Amerykanie zaatakowali Rosję bronią nuklearną nie mogłaby na niego odpowiedzieć, musiałby ulec Ameryce. Więc ze strony Rosji to walka o przetrwanie, obrona suwerenności i mocarstwowej rangi.

4. Co stanowi cel działań wojennych?

Putin powiedział wyraźnie demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy. W tym drugim przypadku chodzi o poskromienie banderowców i neofaszystów, którzy mają na koncie wiele zbrodni, łącznie ze spaleniem żywcem kilkudziesięciu Rosjan w Odessie za co nikt nigdy nie poniósł kary.

5. Jaki może być ich dalekosiężny efekt?

Koniec jednobiegunowego świata, w którym Wall Street aspiruje do decydowania o wszystkim, odejście od dolara w międzynarodowych rozliczeniach, wzrost potęgi Chin, nędza i anarchia na Ukrainie, kryzys uchodźczy. A dla Polski – jakie mogą być skutki dla kogoś, kto wkłada rękę i nogę między drzwi, a klamkę trzyma kto inny?



Prześlij znajomemu

2 Komentarz(e/y) do “Odpowiedź na Ankietę ukrainną”

  1. 1 Krzysiek

    Zatrzymałem się nad tą odpowiedzią ponieważ jej narracja jest żywcem wyjęta z Komsomolskiej Pravdy. Przekaz Komsomolskiej Pravdy da łamach antykomunistycznego Podziemia to kuriozum, które przede wszystkim zadziwia, co jest pozytywnym źródłem refleksji.
    Nie tylko ta odpowiedź, wyrażona na prośbę do zdefiniowania swojego wyobrażenia wobec aktualnych wydarzeń jest kuriozalna. Kuriozalne są same wydarzenia. „Inwazja na Ukrainę” to kuriozum i wszystko na to wskazuje, że kuriozum, które miało takie być. „Inwazja na Ukrainę” wydaje się operacją pozorowaną, teatrem pozorów, których odbiór/efekt zdaje się być skierowanymi na zewnątrz. Nie do sowietów (tam panuje putinowska milicja) ani do „bratnich” państw (Serbia), ani do Ukrainy, tylko przede wszystkim na zewnątrz, do nas „zachodu” oraz do reszty nie określonej „zachodem” takiej jak na przykład Turcja. Putinowskie sowiety według tej narracji prowadzą wojnę sprawiedliwą, wojnę, do której mają prawo. Kto doprowadził do tej sytuacji? Zachód, „który nie dał sowietom wyboru”, czy putinowska rosja, która zdecydowała się do ataku na sąsiedzkie państwo? Wszystkie obserwacje wskazują, że jest to atak pozorowany.

  2. 2 michał

    Drogi Panie,

    Tak. Przez jakiś czas myślałem, że p. Midmoor mówi to z sarkazmem, ale zdaje mi się, że nie. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że jesteśmy Podziemiem ANTYKOMUNISTYCZNYM, a jako takie, nie znosimy cenzury. Zaprosiliśmy Midmoora do udziału, więc nie zamierzamy go cenzurować, skoro takie są jego poglądy.

    Operacja pozorowana, teatr pozorów – tak, wszystko prawda. Całe ich zachowanie dotąd jest kuriozalne, trudne do wytłumaczenia. Ale jak piszę te słowa, to (wedle raportów, którym do końca ufać nie można) kolumna czołgów, transporterów opancerzonych i ciężarówek wojskowych, kolumna długości 17 mil (czyli grubo ponad 25 km) posuwa się w stronę Kijowa. Zdjęcia pokazują kolumnę złożoną z trzech, a niekiedy czterech rzędów pojazdów. Jak dotąd był to atak pozorowany, inwazja na pół gwizdka, ale być może jutro obudzimy się do innej sytuacji.

    W końcu mamy do czynienia z sowieciarzami. Porównywanie Putina do Hitlera, które słyszałem wielokrotnie jest śmieszne. Porównywanie go do Piotra, komiczne. Porównać go należy do jego poprzedników, Lenina, Stalina i całej tej bolszewickiej bandy.

Komentuj





Language

Książki Wydawnictwa Podziemnego:


Zamów tutaj.

Jacek Szczyrba

Czerwoni na szóstej!.

Jacek Szczyrba

Punkt Langrange`a. Powieść.

H
1946. Powieść.